KEKKILÄ

Firma KEKKILÄ obejmuje wysokiej jakości substraty torfowe do rozmnażania i dalszej produkcji roślin doniczkowych, rabatowych i balkonowych, warzyw, szkółek leśnych i ozdobnych. Zakłady produkcyjne mieszczą się w Finlandii, Estonii, Szwecji, Niemczech i Holandii.
Podłoża te powstają na bazie wysokiej jakości torfu sfagnowego pozyskiwanego z własnych torfowisk. Dzięki temu możemy być pewni, że używany materiał spełnia najbardziej surowe standardy. Wszystkie substraty mają poziom pH dostosowany do potrzeb oraz zawierają dodatek nawozu startowego i substancji ułatwiającej wchłanianie wody. Do regulacji pH KEKKILÄ wykorzystuje wapno dolomitowe, które rozpuszcza się powoli i wpływa równomiernie na odczyn podłoża.  W niektórych typach substratów stosuje się również glinkę, włókno kokosowe czy perlit. Nawozy startowe produkowane są we własnej fińskiej fabryce, a zawarte w nich mikroelementy metaliczne mają formę chelatów EDTA. Powoduje to, że są o wiele łatwiej przyswajalne dla roślin niż tradycyjne formy siarczanowe. 

KEKKILÄ działająca na fińskim rynku od lat dwudziestych XX w. produkuje, rozwija i dostarcza produkty wysokiej jakości zarówno dla profesjonalnych ogrodników jak i na rynek hobby do ponad 100 krajów świata. Ze starannie wyselekcjonowanych surowców powstają najlepszej jakości podłoża torfowe. Będąc częścią grupy VAPO, KEKKILÄ ma dostęp do ogromnych obszarów torfu w Finlandii, Szwecji i krajach bałtyckich, a od stycznia 2019 dzięki połączeniu z holenderską BVB Substrates B.V. zyskała ogromne możliwości pod względem produkcyjnym, co gwarantuje dostępność surowca i zapewnia stabilność dostaw podłoża do naszych odbiorców. Nowa spółka o nazwie KEKKILÄ-BVB Oy jest wiodącą i najbardziej wszechstronną firmą na rynku profesjonalnym i hobbystycznym.

Finlandia jest największym producentem torfu w Unii Europejskiej (41%) i jednym z pięciu największych producentów substratów dla profesjonalnych ogrodnictw w Europie. Torfowiska zajmują 1/3 terytorium kraju (9,29 mld ha). Dla porównania produkcja torfu w Polsce to 3% w krajach nadbałtyckich ok. 15%. Cała produkcja torfu (ok. 30 mln m3) jest skierowana głównie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, natomiast tylko kilka procent jest wykorzystywane w ogrodnictwie. Torf w Finlandii eksploatowany jest tylko z ok. 7% torfowisk, głównie metodą frezowania i jedynie w trakcie miesięcy letnich.           

Produkty KEKKILÄ są dostarczane profesjonalnym ogrodnikom jak i na rynek hobby w wielu miejscach na całym świecie. Udział exportu stanowi 40% i obejmuje przeszło 100 krajów: Izrael, Turcja, Szwecja, Norwegia, Japonia, Włochy, Tajlandia, Hiszpania, Dania, Grecja i wiele innych tak odległych jak Australia czy Peru. KEKKILÄ jest fińską formą działającą od 1924 roku specjalizującą się w produkcji substratów i podłoży ogrodniczych oraz ściółek. Produkowane substraty znajdują swoje zastosowanie w produkcji warzyw, roślin doniczkowych, produkcji rozsad i w szkółkarstwie (szczególnie leśnym). Firma KEKKILÄ jest częścią większej Grupy KEKKILÄ Oy, która opracowuje, wytwarza i sprzedaje wysokiej jakości substraty i nawozy dla profesjonalistów i hobbystów w krajach nordyckich oraz poza nimi. Po połączeniu w 1994r. KEKKILÄ Oy i Vapo Horticultural największym udziałowcem KEKKILÄ Oy jest Vapo Oy, który posiada 100% udziałów firmy KEKKILÄ.

Grupa KEKKILÄ składa się z firmy matki KEKKILÄ Oy i czterech kontrolowanych przedsiębiorstw: Hasselfors Garden AB w Szwecji, Hasselfors Garden AS w Danii, KEKKILÄ w Estonii i KEKKILÄ w Rosji. Siedziba firmy KEKKILÄ mieści się na południowym zachodzie Finlandii w miejscowości Eurojoki. W 2011 roku po pożarze starego zakładu przetwórczego oddano do użytku nowoczesną linię produkcyjną w przeważającej części zautomatyzowaną. Produkcja substratów odbywa się w oparciu o system zarządzania środowiska ISO 14001 i system zarządzania jakością ISO 9001.     

DSM - DARK SEEDLING MIX

Substraty drobne złożone z najwyższej jakości torfu bałtyckiego lub fińskiego torfu Sphagnum fuscum, które zapewniają roślinom optymalną zawartość wody i powietrza. Przesiane są  do frakcji bardzo drobnej 0-6 mm. Zazwyczaj stosuje się je w multipaletach o średnicy do 4 cm.
Wykorzystywane są do produkcji młodych roślin z nasion i sadzonek.
Substraty zawierają substancję wspomagającą nawilżenie torfu oraz nawóz startowy NPK zawierający  mikroelementy schelatowane EDTA, co zapewnia doskonałe rezultaty dla szerokiej gamy roślin w różnych warunkach pH. Kekkilä Starter 1 (NPK 15-5-24 / N-P₂O₅-K₂O 15-12-29) to najczęściej stosowany nawóz startowy. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do dobrego startu. 
Własny surowiec torfowy zapewnia stałą jakość produktu przez cały sezon z roku na rok. 

DSM 1 W - o jednolitej strukturze, odpowiednie dla najmniejszych rozmiarów korków i napełniania maszynowego

DSM 1 W P - z dodatkiem perlitu (10%)

DSM Cocomix - z dodatkiem włókna kokosowego (12%)

DSM 1 W CABBAGE - o podwyższonym pH dla roślin kapustnych

OPM - ORNAMENTAL & POTTING MIX

Substraty średnie i grube złożone z najwyższej jakości torfu bałtyckiego lub fińskiego torfu Sphagnum fuscum, które zapewniają roślinom optymalną zawartość wody i powietrza. Przesiane są  do frakcji średniej lub grubej.  Własny surowiec torfowy zapewnia stałą jakość produktu przez cały sezon z roku na rok. Wymagania podłoża naszych mieszanek torfu brunatnego i ciemnego zależą od strefy klimatycznej, warunków uprawy, wielkości doniczki i odmiany roślin.
Mieszanki zawierają substancję wspomagającą nawilżenie torfu oraz nawóz startowy NPK zawierający mikroelementy schelatowane EDTA, co zapewnia doskonałe rezultaty dla szerokiej gamy roślin w różnych warunkach pH. Kekkilä Starter 1 (NPK 15-5-24 / N-P₂O₅-K₂O 15-12-29) to najczęściej stosowany nawóz startowy. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do dobrego startu.

Substraty mogą zawierać dodatki np.:
* Glinkę - poprawia dostępność składników odżywczych (bufor odżywczy),  ponowne zwilżanie i zapewnia bardziej zwarty wzrost roślin.
* Torf  czarny - poprawia wodochłonność podłoża, a tym samym zmniejsza ryzyko więdnięcia.
* Włókno kokosowe - zwiększa pojemność powietrzną oraz poprawia strukturę, drenaż i zwilżalność podłoża.
* Włókno drzewne - zapewnia dobre napowietrzanie, sprzyja szybkiemu wchłanianiu wody i umożliwia szybką penetrację korzeni.
* Perlit - zwiększa pojemność powietrzną oraz poprawia strukturę, drenaż.

OPM 015 - frakcja drobna 0-15 mm. Polecany do wysiewu nasion i sadzonkowania w multipaletach i doniczkach 3-8 cm.

OPM 015 W L1 - zawartość nawozu 0,6kg/m3

OPM 015 W L2 - zawartość nawozu 1,0kg/m3

OPM 025 - frakcja średnio gruba 0-25 mm. Polecany do uprawy roślin w pojemnikach o średnicy 5-10 cm. 

OPM 025 W

OPM 025 W Multipack - dodatkiem torfu czarnego (20%)

OPM 525 - frakcja gruba 5-25 mm. Polecany głównie do pojemników o średnicy 11-14 cm. Gruboziarniste wypełnienie daje dobre warunki drenażu, zwiększa się pojemność powietrza, co powoduje doskonałe ukorzenianie i silny wzrost.

OPM 525 W 

OPM 525 W FM105 - z dodatkiem włókna kokosowego (10%)

OPM 525 W FM105 pH 6,3 - o podwyższonym pH, z dodatkiem włókna kokosowego (12%), dedykowany do uprawy lawendy

OPM 525 W (20)CL - z dodatkiem glinki (20 kg/m3)

OPM 525W pH 4,5 - o obniżonym pH przeznaczone dla roślin kwaśnolubnych

OPM 525 W L05 CALLUNA - z dodatkiem nawozu Micromax 


OPM 540 - frakcja gruba 5-40 m. Polecany głównie do pojemników o średnicy 12-17 cm. 
W OPM 540 pył jest zredukowany do minimum, wzbogacony jest o inne grube cząstki o ulepszonych właściwościach wypełniających. 

OPM 540 W HP - z dodatkiem włókna drzewnego (15%)

OPM 540 W HP FM100 - z dodatkiem włókna kokosowego (10%), glinki (20 kg/m3) i włókna drzewnego (15%)

OPM 540 HP W L1 PH 4,5 - o obniżonym pH, z dodatkiem włókna drzewnego (15%)

OPM 540 HP W CL RA275 - z dodatkiem włókna drzewnego (15%) i glinki (30 kg/m3) dedykowany do uprawy poinsecji

OPM 540 HP W CL RA413 - z dodatkiem włókna drzewnego (15%), glinki (15 kg/m3) i nawozu Micromax (0,10 kg/m3) dedykowany do uprawy poinsecji

FLOW - WŁÓKNO DRZEWNE

Estoński substrat torfowy z dodatkiem wysokiej jakości włókna drzewnego (25%). Składnik ten poprawia strukturę podłoża, powodując, że powietrze, woda i sole mineralne przemieszczają się równomiernie i bez przeszkód. Grupa produktów FLOW to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju upraw wrażliwych na nadmiar wilgoci i niedobór powietrza w strefie korzeniowej.
W swoim składzie zawiera odpowiednią ilość nawozu startowego NPK oraz substancję wspomagającą nawilżenie torfu. 
Mieszanki zawierają substancję wspomagającą nawilżenie torfu oraz nawóz startowy NPK zawierający mikroelementy schelatowane EDTA, co zapewnia doskonałe rezultaty dla szerokiej gamy roślin w różnych warunkach pH. Kekkilä Starter 1 (NPK 15-5-24 / N-P₂O₅-K₂O 15-12-29) to najczęściej stosowany nawóz startowy. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do dobrego startu.

PrimeFLOW - o frakcji 0-6 mm, przeznaczony do doniczek o średnicy 2,5-8 cm.

SafeFLOW - o frakcji 0-25 mm, przeznaczony do doniczek o średnicy 6-12 cm.

EasyFLOW - o frakcji 5-25 mm, przeznaczony do doniczek o średnicy 11-14 cm.

SNP - SCREENED NATURAL PEAT

Estoński torf wysoki, brązowy o pH 4,0-4,5. Wysokiej jakości produkt do wszelkiego rodzaju upraw ogrodniczych.
Podłoże nie jest wapnowane, nie zawiera nawozu, ale posiada substancję wspomagającą nawilżenie torfu. Przed uprawą należy dodać nawóz i wyregulować pH.
Własny surowiec torfowy zapewnia stałą jakość produktu przez cały sezon z roku na rok. 

SNP 025 W NATURAL - o frakcji 0-25 mm, odpowiedni do stosowania w doniczkach i tacach o średnicy 6–12 cm.

SNP 540 HP NATURAL - o frakcji 5-40 mm, z dodatkiem włókna drzewnego (15%), odpowiedni do stosowania w doniczkach i tacach o średnicy powyżej 14 cm.

TSM - TRAY SUBSTRATE MIX

Estońska mieszanka wykonana z brązowego i czarnego torfu. Przeznaczona do produkcji roślin o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę oraz uprawianych w wysokich temperaturach. 
Zawartość czarnego torfu zapewnia dobrą zdolność magazynowania wody w gorącym klimacie - a to sprawia, że rośliny są bardziej odporne na suszę. Polecany do multipalet o średnicy do 4 cm.
Mieszanki  zawierają substancję wspomagającą nawilżenie torfu oraz nawóz startowy NPK zawierający  mikroelementy schelatowane EDTA, co zapewnia doskonałe rezultaty dla szerokiej gamy roślin w różnych warunkach pH. Kekkilä Starter 1 (NPK 15-5-24 / N-P₂O₅-K₂O 15-12-29) to najczęściej stosowany nawóz startowy. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do dobrego startu.

TSM 1 W - o zawartości nawozu startowego NPK 0,60kg/m3 

TSM 2 W - o zawartości nawozu startowego NPK 1,00kg/m3 

TSM 3 W - o zawartości nawozu startowego NPK 1,50kg/m3 

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image